1.Związane z niewłaściwym odżywianiem błędy występują w Polsce podobnie jak w innych rozwiniętych częściach świata. Dobre nawyki żywieniowe są niezbędne do utrzymania zdrowia, kondycji fizycznej i odpowiedniej masy ciała.
2.Większość ludzi jednak przyjmuje i utrwala niewłaściwe zwyczaje żywieniowe, których później trudno się pozbyć. Ekspertka w dziedzinie dietetyki, Małgorzata Chylewska z LightBox, wskazuje na najczęściej popełniane błędy w odżywianiu.
3.Problemy związane z niedoborami pokarmowymi, jak również z nadmiernym spożywaniem jedzenia i niezdrowym stylem życia (przykładowo nadmierne zaangażowanie w pracę, brak aktywności fizycznej, ciągły stres, palenie tytoniu, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków) odnoszą się do żywieniowych błędów.
4.Mimo postępu technologicznego i łatwego dostępu do żywności, nadal występują niedobory pokarmowe. Objawiają się one brakiem odpowiedniej ilości białka, witamin, minerałów, błonnika pokarmowego oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych w spożywanych przez nas pokarmach, prowadząc do różnych schorzeń, takich jak anemia, osłabienie odporności, osłabienie ogólne organizmu, a nawet do poważniejszych chorób, na przykład anoreksji, niewydolności narządów czy nowotworów.
5.Ironią jest, że media przyczyniają się do zbyt niskiej kaloryczności diety u dziewcząt dbających o szczupłą sylwetkę, promując chude modelki. Zbyt mało energii spożywa też coraz więcej polskich dzieci, dorosłych i emerytów, co wynika z trudnych warunków społeczno-ekonomicznych.
6.Problemy z przejadaniem się to przede wszystkim nadmierne spożycie wysokoenergetycznych produktów, głównie węglowodanów i tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych, co skutkuje wzrostem złego cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych. Nadmiar soli kuchennej jest również problemem. Niedobór niektórych składników odżywczych może wystąpić nawet przy zbytku dostarczanej energii.
7.Oto kilka najczęstszych błędów żywieniowych:
-
- Złe równoważenie diety pod względem ilości i jakości, niewłaściwe proporcje składników odżywczych.
- Częste podjadanie między posiłkami, w tym słodycze i tłuste, słone przekąski oraz jedzenie w nocy.
- Nieprawidłowy rozkład posiłków w ciągu dnia, od 3 do 5 posiłków.
- Nieregularność spożywania posiłków i zbyt długie przerwy między nimi.
- Niewystarczające spożycie warzyw, owoców i zdrowych płynów.
- Jedzenie pod wpływem stresu.
- Pomijanie śniadań.
- Spożywanie dużych posiłków wieczorem, zwłaszcza późno (po godzinie 18:00).
- Brak kontroli nad jakością codziennych posiłków.
- Robienie zakupów na głodnego, najlepiej robić je po posiłku, aby uniknąć uczucia ociężałości.