Rak piersi to choroba, która co roku zbiera swoje żniwo w Polsce i na całym świecie. Średnio co ósma kobieta jest narażona na nowotwory piersi.
Najbardziej narażone są osoby między 50. a 69. rokiem życia. W ciągu ostatnich trzydziestu lat nastąpił ogromny wzrost zachorowań na raka piersi. Niestety nie każda kobieta jest świadoma tego, jak w prosty sposób można wykryć niepokojące nas objawy.
Szybka diagnoza i interwencja lekarska może mieć znaczący wpływ na przebieg leczenia: wcześnie wykryta choroba jest bowiem uleczalna.
Nasze ciało wysyła nam sygnały, kiedy z naszym zdrowiem jest coś nie tak, których nie należy ignorować. W przypadku raka piersi istnieje 8 objawów, na które każda kobieta powinna zwrócić szczególną uwagę, gdy je zauważy.
Obrzęk pod ramieniem
W trakcie samobadania należy także sprawdzić okolice pachwin i węzłów chłonnych. Każdy wyczuwalny obrzęk czy nieprawidłowość, która nas niepokoi, powinna być skonsultowana z lekarzem.
Zmiany kształtu i skóry na piersiach
Najważniejszą metodą zapobiegania rakowi piersi jest regularnie przeprowadzane samobadanie gruczołów piersiowych. W tym celu należy stanąć przed lustrem i przyjrzeć się piersiom. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to: zmiana kształtu/ owalu piersi, zmiana napięcia skóry, przebarwienia i nadmierne marszczenie.
Jeśli zauważysz którekolwiek z tych zmian, należy umówić się na wizytę z lekarzem specjalistą, szczególnie, jeśli wyczujesz pod skórą guzek lub zgrubienie.
Zaczerwienienie skóry piersi typu pomarańczowa skórka
Wszelkie podrażnienia i zaczerwienienia skóry piersi, przypominające na pierwszy rzut oka cellulit, mogą być objawem raka piersi. Należy je każdorazowo skonsultować ze specjalistą.
Zmiana skóry okolic sutków
Jednym z częstych i trudnych do przeoczenia objawów raka piersi jest zmiana kolory lub struktury skóry wokół sutków. Obecność komórek rakowych wpływa bowiem na
Zagłębienie okolic piersi
Objawem nowotworu piersi może być zauważalne wklęśniecie części ich powierzchni. Jeśli dodatkowo skóra w tym miejsc jest wrażliwa i bolesna przy dotyku, należy także bezzwłocznie udać się do lekarza.
Powiększenie gruczołów piersiowych
U większości kobiet jedna pierś jest zazwyczaj minimalnie większa od drugiej. Nie świadczy to jednak o żadnej anomalii.
Nienaturalnie powiększony lub spuchnięty gruczoł piersiowy może być objawem niegroźnej infekcji, ale może też wskazywać na rozwój raka. Dlatego też taki objaw należy skonsultować ze swoim lekarzem w celu rozwiania wątpliwości.
Wyciek z brodawki sutkowej
Bardzo charakterystycznym objawem raka piersi jest wyciek z brodawki sutkowej. Jeśli nie jesteś w ciąży ani nie karmisz piersią, każdy wyciek, zarówno ropnej, jak i krwistej treści, należy natychmiast skonsultować z lekarzem i nie należy go bagatelizować.
Zmiana struktury brodawki sutkowej
Każda zmiana kształtu brodawek piersiowych lub ich nagłe i nienaturalnie wyglądające „zassanie” do wewnątrz piersi jest niepokojące i wymaga wizyty u lekarza w celu przeprowadzenia dodatkowych badań. Powodem może być w tym przypadku rozwijający się nowotwór.